Jedno z najprostszych ciast z jabłkami. Chociaż chyba wszystkie jabłeczniki są dość proste. Z tartą Tatin to był mój pierwszy raz. W dodatku przez cały czas pobytu ciasta w piekarniku byłam święcie przekonana, że nie wyjdzie. A to dlatego, że ciasto w mojej lodówce zrobiło się tak zimne, że podczas nakładania na jabłka połamało się na mniejsze kawałki. A z założenia miał to być piękny, cały płat kruchego ciasta. I co się okazało? Okazało się, ze wyszła z tego przepyszna tarta. Połamane ciasto w ogóle jej nie zaszkodziło. Jak widać nie warto zrażać się porażkami, bo mogą się okazać spektakularnym sukcesem. A teraz jak mówię, że coś mi w kuchni nie wyszło, to nikt nie wierzy.
A, jeszcze jedno: Tarta Tatin oryginalnie robiona jest w jednym naczyniu – może to być blacha do pieczenia lub nawet patelnia z metalową rączką – karmelizujemy w niej ładnie ułożone jabłka, przykrywamy ciastem, zapiekamy. Ale ja nie zamierzam Was oszukiwać – jabłka karmelizowałam na patelni, a dopiero potem ułożyłam je w formie do pieczenia. Może i więcej garów do zmywania, ale jakoś tak czułam się bezpieczniej (ciągle miałam wrażenie, że jabłka mi się spalą – zupełnie niepotrzebnie). Najważniejsze, że wyszło.
Składniki na ciasto:
- 1,5 szklanki mąki
- 120 g masła
- łyżeczka cukru pudru
- 1 żółtko
- szczypta soli
Pozostałe składniki:
- 1–2 kg jabłek
- 100 g masła
- 3/4 szkl. cukru pudru
- cynamon
Sposób przygotowania:
1. Z podanych składników zagniatamy ciasto. Ciasto ma być kruche, więc zalecana metoda to siekanie składników aż do połączenia i wstawienie ciasta na ok. 15 minut do lodówki.
2. Jabłka obieramy, kroimy na ćwiartki i usuwamy gniazda nasienne. Masło rozgrzewamy na patelni, a gdy się rozpuści – dorzucamy cukier. Smażymy aż do uzyskania złocistego karmelu.
3. Jabłka wrzucamy do karmelu i smażymy na średnim ogniu, mieszając delikatnie, do czasu aż ściemnieją i zmiękną.
4. Zdejmujemy jabłka z ognia i układamy na właściwej blasze do pieczenia (moją wyłożyłam papierem do pieczenia). Jabłka układamy według uznania, ale musimy pamiętać, że będzie to góra tarty, więc warto ułożyć je ładnie. Możemy posypać je cynamonem.
5. Ciasto rozwałkowujemy do wielkości blachy, przykrywamy nim jabłka (ciasto przy ściankach blachy upychamy głębiej) i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego 200 stopni na ok.25 minut. Po tym czasie wyciągamy tartę z piekarnika, przykrywamy talerzem i szybko obracamy. Uwaga na gorący karmel, można się poparzyć. Podawać gorącą lub zimną, z lodami, bitą śmietaną lub waniliowym sosem.