Lubię nowości kulinarne. W szczególności te, które nie wymagają zbyt wielu przygotowań. I niekoniecznie chodzi mi o odkrywanie kulinarnej Ameryki, tylko o przygotowywanie czegoś, czego jeszcze nie robiłem. Dziś pierwszy raz zrobiłem salsę.

Już nie pamiętam gdzie, ale zobaczyłem jak ktoś przygotowuje salsę z pieczonej papryki i pomidorów. Rozmarzyłem się, bo przypomniał mi się zapach pieczonej papryki. Z braku papryki i podręcznego ogniska pomysł poszedł w zapomnienie. Aż do dziś, gdy z zapomnienia postanowiłem go wyciągnąć. A wszystko przez zaufaną panią na straganie z warzywami. Napadła mnie bowiem z okrzykiem:

Papryka świeża jest, w dobrej cenie i ładna, pan weźmie –  więc wziąłem. Lepiej nie robić sobie wrogów na straganie. Niestety to nie był prezent. Zapłaciłem bez gadania. I dobrze, bo bez tego raczej nie wypuściliby mnie z piwnicy…”

W drodze do domu wiedziałem, co będę robił. W głowie słyszałem jedynie: „wszyscy tańczą salsę, wszyscy tańczą salsę… ”  To było niezwykle sugestywne. Jakby ktoś, kto siedzi w mojej głowie, chciał mnie zmusić do czegoś, na co nie miałem ochoty. Dziwne. Ochota na salsę była, a nogi do tańca się nie rwały.

Wspominałem o braku ogniska? Ja bym zorganizował, ale kobieta mi się nie chce zgodzić. Dziwne, tyle miejsca w kuchni i na balkonie się marnuje. Skorzystałem więc z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą palnik gazowy. Udało mi się podpiec paprykę bez większych szkód. Oparzone palce to przecież nie nowość, brwi i rzęsy podobno odrosną, a firanka i tak była stara.

Kiedy strażacy wrócili już do bazy, dokończyłem dzieło. Pozwólcie, że przedstawię – oto moja salsa z papryki i pomidorów.

Skład­niki:

  • 2 papryki
  • 3 dojrzałe pomidory
  • 1 czerwona cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • natka pietruszki
  • 2 łyżki octu
  • 4 łyżki oliwy oliwek
  • sól i pieprz

Spo­sób przygotowania:

1.  Paprykę podpiekamy na palniku gazowym, aż skórka będzie czarna. Kiedy ostygnie, ściągamy czarną skórkę z papryki i usuwamy gniazda nasienne.

2. Ze sparzonych pomidorów ściągamy skórę i usuwamy nasiona.

3. Paprykę, cebulę i pomidory kroimy w niewielką kostkę. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekaną natkę pietruszki. Na koniec dajemy sól, pieprz, ocet i olej. Odstawiamy całość na godzinę, żeby smaki się połączyły i… gotowe.

Porady do przepisu:

1. Paprykę można wsadzić do rękawa foliowego i podpiec w piekarniku. Wtedy skórka również będzie łatwo schodziła.

2. Bez obierania pomidorów i podpiekania papryki też się da zrobić salsę. W dodatku zajmie to zdecydowanie mniej czasu. Czekać na przegryzienie też nie trzeba. Tylko, że po godzinie salsa jest smaczniejsza. A po dobie – doskonała.

3.  Można dodać ulubione suszone zioła, ostrą paprykę w proszku, szczypiorek, oliwki itd.

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa Przepisu
Salsa z papryki i pomidorów
Opublikowany
Czas przygotowania
Całkowity czas
Ocena
3.51star1star1star1stargray Based on 6 Review(s)

O Autorze

Avatar photo

Najgorsze jest to, że nie gubię się w kuchni i potrafię zawsze znaleźć tam coś, co można zjeść. Lubię pisać i gotować. Przy czym gotować potrafię. Na dodatek uwielbiam dziwne połączenia smaków oraz kawę. Dużo kawy.

Podobne Posty